Ślubowanie pierwszoklasistów

Napisana przez reporter 2012-10-08 09:35:49

Trzynaścioro dzieci z klasy pierwszej zostało 4 października uroczyście pasowanych na uczniów Szkoły Podstawowej imienia księdza Jana Twardowskiego w Dąbiu. Ceremonia miała niecodzienny charakter, ponieważ po raz pierwszy w historii szkoły odbyła się w obecności pocztu sztandarowego, a ślubowanie pierwszaki złożyły na sztandar. Pasowanie pierwszoklasistów to jedna z najpiękniejszych uroczystości szkolnych. Odbywa się zazwyczaj w obecności całej szkolnej społeczności, a także rodziców i zaproszonych gości. Tak było i w tym roku. Odświętność i doniosłość tego wydarzenia podkreślały eleganckie stroje, na głowie każdy pierwszak miał berecik- chłopcy w kolorze granatowym, a dziewczynki- czerwonym.

Najpierw uczniowie zaprezentowali krótką część artystyczną, w której popisywali się wiedzą zdobytą w trakcie jednomiesięcznej nauki, śpiewali piosenki oraz recytowali wiersze. Następnie, trzymając dwa palce prawej ręki skierowane w stronę sztandaru szkoły, złożyli ślubowanie, w którym przyrzekali być dobrym Polakiem, dbać o dobre imię szkoły, uczyć się w szkole, jak kochać Ojczyznę, starać się być dobrym kolegą, a swoim zachowaniem i nauką sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po ślubowaniu odbył się akt pasowania, którego dokonała dyrektor szkoły pani Urszula Pietruszkiewicz, tradycyjne lekko dotykając wielkim piórem prawego i lewego ramienia każdego ucznia. Po pasowaniu pierwszoklasiści oddali hołd patronowi naszej szkoły- księdzu Janowi Twardowskiemu, składając symboliczny kwiatek przy Jego portrecie. Na zakończenie uroczystości wychowawczyni klasy pierwszej pani Barbara Czop wręczyła swoim wychowankom pamiątkowe dyplomy, a rodzice i uczniowie z Samorządu Uczniowskiego- upominki, po czym wszyscy udali się do klasy na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Więcej zdjęć w galerii