Uczciliśmy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Napisana przez reporter 2013-05-08 10:57:54

222. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz 2. rocznicę poświęcenia figury błogosławionego Jana Pawła II obchodziliśmy 29 kwietnia w Prochowicach. Nasza szkoła zajęła się zorganizowaniem uroczystości. Po odśpiewaniu hymnu państwowego uczniowie powitali zaproszonych gości: panią Alicję Sielicką – burmistrza Miasta i Gminy Prochowice; księdza Marcina Kalutę; panią Halinę Teluk – przewodniczącą Rady Miasta i Gminy Prochowice oraz radnych; panią Joannę Palińską – dyrektora Prochowickiego Ośrodka Kultury i Sportu; panią Agnieszkę Rejchan – dyrektora Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, panią Bogusławę Spryszyńską – dyrektora Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej; panią Renatę Stępień – dyrektora Gimnazjum w Prochowicach z pocztem sztandarowym; panią Donatę Solecką – dyrektora Szkoły Podstawowej w Prochowicach z pocztem sztandarowym; panią Bogusławę Krysę – dyrektora Przedszkola Miejskiego; przedstawicieli PTTK oddział Ziemi Prochowickiej z pocztem sztandarowym; pana Krzysztofa Zygnerskiego – naczelnika Ochotniczej Straży Pożarnej w Prochowicach z pocztem sztandarowym; pana  Franciszka Porzyckiego – Zasłużonego dla Prochowic; pana Jana Grenia – Honorowego Prezesa Koła Sybiraków w Prochowicach oraz Zasłużonego dla Prochowic; panią Teresę Rejchan – pisarkę, autorkę książki "Żyć dla powrotu- moje małe tęsknoty"oraz sołtysów wsi naszej gminy oraz wszystkich mieszkańców Miasta i Gminy Prochowice. Następnie delegacje złożyły kwiaty pod figurą błogosławionego Jana Pawła II. Zapraszamy do galerii- zakładka 3 maja 2013.

Uczniowie przygotowali program artystyczny, który przypomniał okoliczności uchwalenia Konstytucji, jej doniosłość i znaczenie. Dzieci zwróciły uwagę na to, że była to pierwsza w Europie , a druga na świecie - po Stanach Zjednoczonych – ustawa zasadnicza, która regulowała problemy społeczno-polityczne, prawa i obowiązki mieszkańców państwa oraz zasady organizacji jego władz.

Uczniowie zaśpiewali nasze narodowe, typowo polskie pieśni, jak: „Mazurek 3 Maja”, „Mała ojczyzna”, „Krakowiaczek”, „Płynie Wisła, płynie”. Oprawą muzyczną zajął się pan Jan Łukasz z POKis-u, za co serdecznie dziękujemy. Dzieci z powagą i przejęciem recytowały okolicznościowe wiersze. Były wśród nich: „Trzeci Maj” Michała Arcta, „Dziś Polsko, Twoje imieniny” Antoniego Bogusławskiego, „Tu wszędzie Polska” Tadeusza Kubiaka. Na koniec części artystycznej w powietrze pofrunęły biało-czerwone balony. Uczestnicy uroczystości mogli je podziwiać dzięki uprzejmości strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej w Prochowicach. Dziękujemy za pomoc i zaangażowanie w życie szkoły i naszej gminy.

Pani burmistrz Alicja Sielicka wygłosiła przemówienie oraz podziękowała wszystkim zebranym za udział w tym ważnym dla Polaków święcie. Na koniec wspólnie z księdzem Marcinem Kalutą odmówiliśmy modlitwę oraz odśpiewaliśmy bliską sercu papieża Jana Pawła II  pieśń – „Barkę”.