Wymiana młodzieży polsko- niemieckiej

Napisana przez reporter 2013-06-21 08:27:39

We wrześniu 2013r. nawiązaliśmy współpracę ze Szkołą Podstawową nr 2 w Przemkowie. Owocem tej współpracy było wspólne uczestnictwo w wymianie młodzieży polsko- niemieckiej w czerwcu 2013.

Wymiana młodzieży polsko-niemieckiej odbyła się w dniach 10-14 czerwca. Kierownikiem i organizatorem wyjazdu był pan Jerzy Janas z Przemkowa. Uczestniczyło w niej 19 uczniów i 2 opiekunów z Polski. Już sama jazda pociągami do Lϋgde była ciekawym doświadczeniem, gdyż od samego początku mogliśmy się komunikować w języku niemieckim. Po drodze mieliśmy przesiadki w Berlinie i Hannoverze. Po południu dotarliśmy wreszcie do Lϋgde, gdzie na dworcu czekała już na nas grupa niemiecka. Zabrano nam bagaże i spacerowym krokiem udaliśmy się w kierunku szkoły. Lϋgde to urocza miejscowość, z pięknymi budynkami, zadbanymi ogródkami, parkiem i oczywiście Realschule. Po obejrzeniu szkoły spędziliśmy trochę czasu z grupą niemiecką. Uczniowie zapoznali się z osobami, u których mieli nocować. Opiekunowie zauważyli, że od samego początku młodzież przełamała „bariery” i komunikowała się ze sobą. Zapraszamy do galerii- zakładka Wymiana do Niemiec

Organizatorzy przygotowali dla nas ciekawy program na każdy dzień wymiany.  Rano uczestniczyliśmy w lekcjach. We wtorek przed południem udaliśmy się do urzędu miasta w Lϋgde. Tam zdobyliśmy informacje o miasteczku, następnie zwiedziliśmy Lϋgde, piękne centrum, muzeum Heimatmuseum, Kościół Killianskirche. Zwiedzanie zakończyliśmy w Emmerauenparku, skąd uczniowie pojechali do swoich rodzin.

W środę pojechaliśmy zwiedzić muzeum Grenzlandmuseum Eichsfeld (Muzeum Graniczne). Grenzlandmuseum Eichsfeld jest miejscem pamięci. Gromadzi i przechowuje informacje dotyczące podziału Niemiec po II wojnie światowej i dziejów tzw. granicy wewnątrzniemieckiej istniejącej w latach 1949/52-1989/90. Następnie pojechaliśmy do Göttingen, pięknego uniwersyteckiego miasta. Getyńska starówka bardzo nam się podobała.

Czwartek był dniem wypoczynku. Po porannych lekcjach poszliśmy na basen. Pogoda dopisała, mogliśmy więc pływać, opalać się i grać w siatkówkę. To i tak już udane popołudnie zakończyliśmy wspólnym posiłkiem na świeżym powietrzu w parku.

W piątek, ostatni dzień naszej wymiany, spotkaliśmy się przy okrągłym stole. Był to czas podsumowania dni spędzonych razem. Każdy z uczestników wymiany powiedział co podobało mu się najbardziej. Wielokrotnie stwierdzano, że tegoroczna wymiana była bardzo udana ze względu na złamanie barier i swobodę komunikacji pomiędzy uczestnikami.

Udział w wymianie to bardzo ciekawe doświadczenie, duże możliwości i wiele wrażeń. Teraz czekamy na wizytę naszych niemieckich kolegów za rok.

Wymiana młodzieży polsko- niemieckiej pomiędzy Szkołą Podstawową nr 2 w Przemkowie i Realschule w Lϋgde trwa od 1995 roku. W wymianie uczestniczą też uczniowie innych okolicznych szkół.

Celem wspólnych spotkań jest przede wszystkim przełamywanie barier językowych, stereotypów oraz uprzedzeń rasowych. Poza tym: integracja młodzieży, poznawanie kultury, zwyczajów i obyczajów krajów sąsiadujących oraz motywowanie uczniów do nauki języków obcych /zarówno języka niemieckiego, jak i angielskiego/.

Młodzież uczestniczy wspólnie ze sobą w zabawach i grach integracyjnych, wspólnych posiłkach i wycieczkach. W programie są też miedzy innymi:

- wspólne seminaria i zajęcia integracyjne,

- hospitacje lekcji,

- ogniska i dyskoteki.