Sprzątanie Świata

Napisana przez reporter 2013-10-08 09:24:58

4 października uczniowie i nauczyciele, zaopatrzeni w rękawice i worki, wyruszyli na wielkie sprzątanie. Dzieci z dużym zaangażowaniem zbierały śmieci, ciesząc się, że są uczestnikami ważnej akcji, jaką jest Sprzątanie Świata. Maluchy z przedszkola i klasy I-III porządkowały teren w okolicy szkoły. Klasy IV-VI zrobiły porządek na trasie Zielonego Szlaku biegnącego wzdłuż Szczedrzykowic.

Sprzątanie Świata to niezwykła idea ekologiczna, promująca wśród uczniów właściwe postawy, dbałość o czystość, o przyrodę i estetykę własnego otoczenia. Dzięki niej dzieci podejmują działania na rzecz ochrony środowiska oraz rozumieją potrzebę stosowania selektywnej zbiórki odpadów.

Po trudach sprzątania na wszystkich czekała miła niespodzianka – grillowane kiełbaski, które każdy z apetytem zjadł.

Świat sprzątaliśmy we współpracy z PTTK oddział Ziemi Prochowickiej. Organizacja ta zaopatrzyła nas w rękawice i worki na śmieci oraz była sponsorem kiełbasek. Koordynatorką akcji była nauczycielka języka angielskiego i członkini PTTK Anna Nowicka.

Akcja Sprzątanie Świata swój początek miała w Australii w 1989 roku, kiedy to mieszkańcy Sydney postanowili uporządkować teren wokół portu. W Polsce inicjatywę podjęliśmy już po raz 20. Przewodzi jej Fundacja Nasza Ziemia. Patronat honorowy objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Bronisław Komorowski. Nasza szkoła co roku włącza się w akcję. Więcej zdjęć w galerii, zapraszamy!