Obchody Święta Niepodległości

Napisana przez reporter 2013-11-12 13:26:40

8 listopada na apelu zatytułowanym Barwy mojej ojczyzny uczciliśmy 95. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie przygotowali program artystyczny, który przypomniał wszystkim drogę Polaków do wolności i trzy najważniejsze słowa, które towarzyszyły naszym rodakom: BÓG, HONOR, OJCZYZNA. Dzieci recytowały wiersze patriotyczne, jak: Rok sześćdziesiąty trzeci Marii Kaczorowskiej, Do moich synów Jerzego Żuławskiego, Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą Leopolda Staffa czy 11 Listopada Marcina Brykczyńskiego. Były również narodowe pieśni: Marsz Pierwszej Brygady, Pierwsza Kadrowa, Wojenko, wojenko.Rozdarta symbolicznie flaga biało-czerwona miała pokazać, jak zaborcy potraktowali naszą ojczyznę. Uczennica z koroną cierniową na głowie zwracała uwagę na zniewolenie Polaków. Podczas apelu można było obejrzeć polaz slajdów obrazujących historię zaborów oraz przypomnieć sobie polskie symbole narodowe.

Jeszcze tego samego dnia uczniowie klasy VI wraz z nauczycielką muzyki Małgorzatą Pawlik i wychowawczynią Moniką Pakułą-Klimiuk pojechali go Gimnazjum w Spalonej na II Festiwal Piosenki Patriotycznej. Nasze dzieci wystąpiły gościnnie z pieśnią Marsz Pierwszej Brygady razem z innymi zaproszonymi szkołami: SP w Rosocharej, SP w Kunicach, SP w Bieniowicach. Wysłuchaliśmy wspaniałych patriotycznych pieśni w wykonaniu gimnazjalistów, m.in. Rozkwitały pąki białych róż, Deszcz, jesienny deszcz, Powrócisz tu, Biały krzyż, Mury. Gromkimi brawami nagrodziliśmy zwycięzców konkursu.

Po części oficjalnej zostaliśmy zaproszeni na słodki poczęstunek. Dziękujemy za zaproszenie i serdeczne przyjęcie.

Natomiast poczet sztandarowy wraz z dyrektorem szkoły uczestniczył w gminnych obchodach Święta Niepodległości Polski, który w tym roku orgnizowała Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Prochowicach. Uroczystość połączona była z odsłonięciem tablicy pamiątkowej, ku czci Antoniego Rymszy.