Rajd „Jesienne wędrówki”

Napisana przez reporter 2013-11-22 09:53:50

Dzięki współpracy z PTTK Oddział Ziemi Prochowickiej uczniowie klas III-VI wzięli udział w jesiennym rajdzie. Piesza wędrówka połączona była ze zwiedzaniem. Najpierw dzieci poznały historię zamku Bolków, zbudowanego przez Bolesława Rogatkę II. Obejrzały grube mury, dziedziniec, loch głodowy. Weszły na wieżę, skąd rozpościerał się wspaniały widok na okolicę oraz na zamek w Świnach. Następnym punktem programu była kopalnia uranu Liczyrzepa w Kowarach. Przewodnik w ciekawy sposób opowiedział o tym, jak wyglądała praca górników, jakie stwarzała zagrożenia dla ich zdrowia. W podziemiach można było zobaczyć wystawę minerałów, ogromne akwarium, świętą Barbarę, pokaz laserów. Dreszczyku emocji dodawały trzeszczące drewniane belki, sprawiające wrażenie, że korytarz zawali się na głowy zwiedzających, czy też wybuch „dynamitu”. Zapraszamy do galerii- zakładka "Rajd jesienne wędrówki 2013".

W Kowarach uczniowie zwiedzieli również Park Miniatur. Modele przedstawiają zabytki architektury Dolnego Śląska oraz Łużyc i Czech w skali 1:25 i 1:50. Dzieci zobaczyły m.in.: Świątynię Wang, zamki w Książu, Kliczkowie, Czosze, Opactwo Cystersów w Krzeszowie, starówkę Jeleniej Góry. Potem był czas na kupno pamiątek, lodów i innych łakoci. Na koniec uczestnicy rajdu pojechali podziwiać osobliwości natury - Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich. Tam upiekli kiełbaski, aby mili siły na powrót do domu.

Na rajdzie dzieci miały możliwość poznania i integracji z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Polance. Naszym przewodnikiem był prezes PTTK - prof. Mieczysław Balowski. Opiekę nad dziećmi sprawowali: Anna Nowicka, Monika Pakuła-Klimiuk i Zbigniew Stępień.