Projekt English Teaching Kolumbowie 2012 "Odkrywamy Amerykę"

Napisana przez reporter 2013-12-19 12:49:09

Od września 2012 r. do grudnia 2013r. w naszej szkole realizowany był projekt pod nazwą Kolumbowie 2012- "Odkrywamy Amerykę" w ramach programu English Teaching, stworzonego i finansowanego przez Polsko- Amerykańską Fundację Wolności, którego krajowym operatorem jest Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA. Na realizację projektu szkoła otrzymała grant w wysokości 11 700 zł. Koordynatorem projektu została nauczycielka języka angielskiego pani Anna Nowicka.

Grupa 15 uczniów z klas IV-VI spotykała się na zajęciach z języka angielskiego, podczas których doskonalili język angielski i " odkrywali Amerykę", czyli zdobywali wiedzę na temat Ameryki Północnej, a szczególnie Stanów Zjednoczonych. Uczniowie zapoznawali się z kulturą i tradycją tego ciekawego kraju oraz aktywnie uczyli się języka angielskiego. Dzieci chętnie korzystały z gier planszowych i słowników zakupionych z fuduszy projektu oraz oglądały filmy dadaktyczne i bajki w języku angielskim. Na zajęciach w szkolnej pracowni komputerowej uczniowie tworzyli prezentacje multimedialne, opracowywali albumy i plakaty dotyczące USA. W ramach programu zostały zorganizowane warsztaty Why English skierowane do rodziców, podczas których rodzice zastanawiali się jak zachęcić i pomóc dziecku w nauce języka angielskiego oraz poznawali ciekawe programy komputerowe, które można wykorzystać w nauce języków obcych.

W czerwcu 2013r. uczniowie zaangażowani w realizację projektu wzięli udział w wycieczce do Warszawy. Była to nie tylko okazja do zwiedzenia stolicy, ale również kontaktu z językiem angielskim. Na lotnisku dzieci mogły spotkać wielu obcokrajowców, zobaczyć odlatujące samoloty i posłuchać zapowiedzi w języku angielskim. Największą atrakcją był rejs po Wiśle i zwiedzanie Stadionu Narodowego. Podczas wycieczki dzieci podróżowały różnymi środkami transportu: autobusem, metrem, tramwajem, kolejką pomiejską. Tam również była okazja do posłuchania języka angielskiego i powtórzenia nazw środków transportu po angielsku. Zapraszamy do galerii- zakładka Kolumbowie 2012.

Na przełomie lipca i sierpnia 2013r. w nagrodę za zaangażowanie w projekcie uczeń naszej szkoły uczestniczył w dwutygodniowym obozie językowym w Załęczu Wielkim, gdzie nie tylko wypoczął, ale również doskonalił język angielski.

Uczniowie klas IV-VI uczestniczyli w Konkursie Wiedzy o USA, na którym zaprezentowali swoją wiedzę na temat Stanów zjednoczonych. Do udziału w konkursie plastycznym "Pocztówka z USA" zaproszone zostały dzieci z oddziału przedszkolnego.

Na zakończenie projektu odbył się Dzień Amerykański. Był on podsumowaniem naszych wielomiesięcznych działań. W tym dniu w szkole królował nie tylko język angielski, ale również amerykańska, w szczególności kowbojska moda, amerykański fast food, po korytarzu przechadzała się ikona amerykańskiego kina Marilyn Monroe, w rogu korytarza dumnie prezentowała się Statua Wolności, można było porozmawiać i zrobić sobie fotkę z samym Barakiem Obamą- prezydentem USA. Uczniowie przedstawili także prezentację multimedialna dotyczącą geografii, kultury i historii Stanów Zjednoczonych.

Dzięki projektowi udzało się doposażyć biblioteczkę anglojęzyczną w słowniki, płyty DVD, programy multimedialne i gry planszowe. Zakupiony został niezbędny sprzęt (netbook, radiomagnetofon i laminator) oraz stroje i akcesoria do przedstawień i prezentacji.

Nasza szkoła po raz pierwszy wzięła udział w Programie English Teaching. Działanie w projekcie bardzo nam się podobało i po zakończeniu finasowania ze środków grantu, na pewno będzie ono kontynuowane.