Akademia Przyjaciół Pszczół

Napisana przez reporter 2014-04-16 13:07:04

W ramach programu  „Z Kujawskim pomagamy pszczołom - Akademia Przyjaciół Pszczół”, który w naszej szkole realizowany jest od połowy marca 2014 roku, przeprowadzone zostały różnorodne działania dydaktyczne tak w szkole jak i poza nią, wzbogacające wiedzę uczniów na temat pszczół i ich znaczenia w przyrodzie. Dzieci nauczyły się rozpoznawać gatunki pszczół, rozumieć znaczenie ich dla człowieka i środowiska przyrodniczego. Uczniowie uświadomili sobie, że wraz z wyginięciem tych owadów zagrożone zostanie istnienie człowieka, dlatego tak ważne jest dbanie o czystość środowiska. Poznali sposoby ochrony pszczołowatych.

Działania rozpoczęliśmy od powołania Klubu Przyjaciół Pszczół, do którego zapisali się wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. Do klubu zaprosiliśmy też okolicznych rolników i działkowców. Zadeklarowali oni, iż będą stosować zasady przyjaciół pszczół, m.in. zobowiązali się nie wypalać traw i suchych łodyg, zostawiać w ogrodzie półdziki zakątek, stosować naturalne nawozy i środki ochrony roślin.

Zorganizowaliśmy wycieczki do sadu, na pola i do ogrodów, aby poznać życie pszczół w naturze i wybrać miejsca dla pszczelich hoteli. Wybraliśmy się też do pobliskiej pasieki. Pszczelarz opowiedział nam o swojej pracy. Zwracał uwagę na duże znaczenie współpracy środowiska, np. rolnik siejąc rośliny miododajne, przyczynia się do aktywności pszczół w pasiece i owadów pszczołowatych żyjących dziko. Praca ich na polach i w sadach przyczynia się do wzrostu plonów.

Przygotowaliśmy też szkolną wystawę, na której umieściliśmy wykonane przez nas plansze budowy kwiatu, albumy o pszczołach oraz rysunki i szkice pszczołowatych. Zorganizowaliśmy degustację miodu z krótką prelekcją na temat jego walorów zdrowotnych.

Dzieci młodsze nauczyły się piosenek o pszczołach i kwiatach, odgrywały scenki dramowe, wcielając się w pszczoły zapylające kwiaty. Fascynację wśród uczestników zajęć wzbudziły stroje, które zostały wykonane z bibuły. Maluchy poznawały budowę pszczoły, poprzez lepienie jej z masy solnej i kolorowanie. Uczyły się zwyczajów i zasad zachowania się w obecności pszczół oraz rozpoznawania objawów uczulenia na jad pszczeli i reagowania w takim przypadku.

Program wzbudził powszechne zainteresowanie, a Klub Przyjaciół Pszczół będzie kontynuował swoje działania w następnych latach. O naszej szkoły można przeczytać na stronach internetowych akademii

www.pomagamypszczolom.pl/akademie