Finał konkursu „Znam Prochowice i okolice”

Napisana przez reporter 2014-05-08 13:04:03

Dla człowieka podobnie jak dla ptaka, świat ma wiele miejsc, gdzie może odpocząć, ale gniazdo jest tylko jedno. Ta myśl amerykańskiego pisarza Oliwiera Wenla Holmsa przyświecała tegorocznej edycji  organizowanego przez Szkołę Podstawową im. Ks. Jana Twardowskiego w Dąbiu konkursu wiedzy o naszym mieście i jego okolicach, pod nazwą „Znam Prochowice i okolice”. W tym roku rozszerzony został zasięg turnieju, do udziału w nim zaproszono Gimnazjum  im. Tadeusza Kościuszki i Szkołę Podstawową im. Mikołaja Kopernika w Prochowicach.  Pomysłodawczynią i organizatorką konkursu była nauczycielka historii  mgr Marzena Gruca, zaś honorowy patronat  sprawowała pani Alicja Sielicka- Burmistrz Miasta i Gminy Prochowice. Nagrody ufundowali: pani Burmistrz Alicja Sielicka, radni pani Krystyna Kania, pani Maria Maćkowiak, pan August Pawlik , firma Motor- Kompleks Mirosław Kutryn oraz Urząd Miasta i Gminy Prochowice. Turniej przebiegał  w różnych kategoriach wiekowych: dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I-III miały wykonać  pracę plastyczną, przedstawiającą wybrane miejsce, obiekt lub budynek mieszczący się na terenie naszej gminy lub w mieście Prochowice. Uczestnicy drugiej kategorii, adresowanej do uczniów klas IV-VI, zobowiązani zostali do napisania pracy literackiej- legendy o pochodzeniu nazwy Prochowice. Ostatnia kategoria, skierowana do uczniów klas VI i gimnazjum, wymagała od uczestników przygotowania filmu lub prezentacji multimedialnej o mieści i gminie Prochowice.  Trzeba przyznać, że efekty konkursu spełniły oczekiwania organizatorów,  napłynęło 47 prac plastycznych, 31 prac literackich oraz 7 prezentacji multimedialnych w tym jeden film.  (zapraszamy do galerii zdjęć- zakładka- Znam Prochowice i okolice 2014)

Finał konkursu odbył się 8 maja w Szkole Podstawowej w Dąbiu, do której przybyli laureaci wszystkich kategorii oraz dodatkowo trzyosobowe drużyny, startujące w quizie wiedzy o mieście i gminie Prochowice, przeznaczonym dla uczniów najstarszych klas  szkół podstawowych. Swoją obecnością finał konkursu  zaszczycili również w imieniu pani Burmistrz MiG Prochowice –pan Władysław Moroch- kierownik referatu USC, pani radna Krystyna Kania, pan radny August Pawlik, nauczycielki ze Szkoły Podstawowej w Prochowicach –pani Ilona Todynek oraz z Gimnazjum w Prochowicach- panie Violetta Szuszkiewicz i Irina Lewszyk. W komisji oceniającej zasiedli pan Moroch, pani Kania i pani Todynek. Do rywalizacji stanęły cztery drużyny, reprezentujące Szkołę Podstawową w Prochowicach i w Dąbiu, uczestnicy musieli  wykazać się wiedzą na temat historii Prochowic i okolicznych wiosek, obiektów znajdujących się na terenie naszej gminy, w szczególności zabytków, a także  znać jej czasy współczesne. Pytania wzbudziły wielkie zainteresowanie nie tylko wśród uczestników turnieju i widzów, którymi byli uczniowie szkoły, ale również  zaciekawiły członków jury i zaproszonych gości. Nie wszyscy wiedzieli,  że przed laty z Prochowic do stacji kolejowej w Szczedrzykowicach można było dojechać omnibusem, a wieś Golanka Dolna poprzednio nosiła niemiecką  nazwę oznaczającą wrzosowisko.

A oto wyniki konkursu:

W kategorii prac plastycznych 0-III

I miejsce- Julia Madeja i Karolina Stryż kl. III b SP Prochowice

II miejsce – Amelia Naczyńska kl. I b SP Prochowice

III miejsce – Tomasz Popowczak kl. 0 SP Dąbie

W kategorii prac literackich- legenda o pochodzeniu nazwy Prochowice kl. IV-VI

I miejsce- Martyna Maciejewska kl. VIc SP Prochowice

II miejsce – Bartłomiej Wojszwiłło kl. VI SP Dąbie

III miejsce – Amelia Skuza  kl. IV SP Dąbie

W kategorii – prezentacja multimedialna lub film

I miejsce – Dagmara Murias i Natalia Budnik kl. II c Gimnazjum Prochowice

II miejsce – Miłosz Potrzeba kl. VI a SP Prochowice

III miejsce – Hubert Mazur kl. VI b SP Prochowice

Wyniki  konkursu wiedzy o mieście i gminie Prochowice:

I miejsce  drużyna w składzie: Alicja Dykas, Wiktoria Mazur, Patryk Wackier –SP Prochowice

II miejsce drużyna w składzie: Dawid Urbański, Jarosław Błażeńko, Natalia Krzyśko- SP Dąbie

III miejsce drużyna w składzie: Michał Biszczak, Natalia Biszczak, Klaudiusz Boczar- SP Dąbie.

Wszystkim laureatom konkursu składam serdeczne gratulacje, a uczestnikom, gościom a przede wszystkim sponsorom pięknie dziękuję. Zapraszam do przyszłorocznej – trzeciej już edycji konkursu „Znam Prochowice i okolice”.