Pasowanie pierwszoklasistów

Napisana przez reporter 2014-10-16 10:06:15

14 października mieliśmy w naszej szkole aż dwa powody do świętowania, w tym dniu bowiem uroczyście obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej oraz odbyło się pasowanie pierwszoklasistów. W tym roku po raz pierwszy w historii naszej szkoły nauka w klasie pierwszej odbywa się w dwóch oddziałach- klasie Ia, do której uczęszczają dzieci siedmioletnie oraz w klasie Ib, w skład której wchodzą sześciolatki. Pasowanie na ucznia to bardzo ważne wydarzenie, zarówno dla samych dzieci, jak i ich rodziców i nauczycieli, więc wszyscy bardzo dbają  o to, aby powitanie najmłodszych w murach szkoły miało odpowiedni, uroczysty charakter i było świętem całej społeczności szkolnej. Uroczystość odbyła się w obecności wielu zaproszonych gości. W tym dniu gościliśmy przedstawicieli organu prowadzącego szkołę: panią Alicję Sielicką- Burmistrza Miasta i Gminy Prochowice, panią Halinę Teluk- Przewodniczącą Rady Miasta i Gminy, radnych- panią Małgorzatę Rutowicz, pana Augusta Pawlika,  pana Wiesława Oflusa oraz inspektora do spraw oświaty Urzędu Miasta i Gminy panią Barbarę Rosiak.  Zapraszamy do galerii zdjęć, zakładka Pasowanie 2014

Na wstępie został uroczyście wprowadzony poczet sztandarowy szkoły, po czym wszyscy zgromadzeni, uczniowie, nauczyciele, rodzice i zaproszeni goście wspólnie odśpiewali hymn państwowy "Mazurek Dąbrowskiego", potem głos zabrała dyrektor szkoły pani Urszula Pietruszkiewicz, która serdecznie powitała gości i zaprosiła na występ pierwszoklasistów. Pierwszaki, pomimo tego, że chodzą do szkoły niecałe dwa miesiące, wiele przez ten czas zdołały się nauczyć, zatem śmiało i odważnie, bez cienia tremy śpiewały piosenki i recytowały wiersze, pod czujnym okiem swoich wychowawczyń- pani Małgorzaty Pawlik i pani Moniki Naruszewicz. W przygotowanym programie dzieci zaprezentowały tak wiele umiejętności, że wszyscy widzowie, zgodnym chórem orzekli, iż  w pełni zasłużyły na to, aby złożyć uroczyste ślubowanie i zostać pasowanym na ucznia. Ślubowanie odbyło się na sztandar szkoły, pierwszoklasiści uroczyście przyrzekali być dobrymi uczniami, przyjaciółmi roślin i zwierząt, szanować wszystkich uczniów i nauczycieli oraz dobrą nauką i zachowaniem sprawiać radość swoim rodzicom. Aktu pasowania dokonała pani dyrektor, delikatnie dotykając każdego ucznia i każdą uczennicę  wielkim piórem w prawe ramię. Potem głos zabrała pani Burmistrz, która pogratulowała uczniom wspaniałego występu, a rodzicom wzorowego wychowania ich dzieci, nauczycielom zaś i pracownikom szkoły, z okazji  Święta Edukacji Narodowej złożyła serdeczne życzenia sukcesów  w pracy zawodowej i życiu osobistym. Na koniec pierwszaki otrzymały dyplomy oraz upominki, zarówno od zaproszonych gości, jak i rodziców. To jednak nie kończyło całej uroczystości, bowiem po wyprowadzeniu sztandaru, głos zabrali uczniowie starszych klas, prezentując swoim nauczycielom krótki program artystyczny, mający na celu uczczenie ich święta. Cała uroczystość znalazła swój finał w sali gimnastycznej, gdzie, przy słodkim poczęstunku przygotowanym przez rodziców, spotkali się goście, świeżo pasowani pierwszoklasiści i nauczyciele.