Szkolna wymiana młodzieży z Polski i Niemiec

Napisana przez reporter 2015-05-12 13:09:44

W ramach nawiązanej jesienią 2013 r. współpracy ze Szkołą Podstawową
nr 2 w Przemkowie w tym roku po raz trzeci grupa naszych szóstoklasistów brała udział w wymianie młodzieży polsko-niemieckiej. Kierownikiem i organizatorem wyjazdu był pan Jerzy Janas z Przemkowa. Wyjazd mógł dojść do skutku dzięki rodzicom oraz Polsko- Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie Uczestniczyło w niej 20 uczniów i 2 opiekunów z Polski. Czterej uczniowie naszej szkoły, pod opieką pani Małgorzaty Jabłońskiej, wyjechali do niemieckiej miejscowości Ludge. Od 4 do 8 maja przebywali w rodzinach swoich niemieckich kolegów. Poznali tradycje i kulturę powiatu Lippe. Bawili się w podchody, znajdując charakterystyczne miejsca w Ludge. Zwiedzanie okolicy rozpoczęliśmy od wizyty w sąsiadującym z Lugde uzdrowiskowym miastem Bad Pyrmont. Jeden dzień spędziliśmy zwiedzając Pograniczne Muzeum Eichsfeld (Borderland Museum Eichsfeld) oraz akademickie miasto Getynga. Kolejnego dnia odwiedziliśmy Pomnik Arminiusza Hermana w Detmold - pierwszego bohatera narodowego Niemców.

Następnie spędziliśmy miło czas na świeżym powietrzu przy grze zespołowej Fussballgolf. Podczas wizyty u naszych niemieckich przyjaciół mieliśmy szansę brać udział w lekcjach. Uczestniczyliśmy w życiu ich szkoły i poznaliśmy specyfikę jej funkcjonowania. Młodzież świetnie nawiązywała ze sobą kontakt. Nie miała bariery językowej. Anna Nowicka, która pierwotnie miała brać udział w wymianie, rewelacyjnie przygotowała swoich uczniów pod względem językowym, co zaowocowało swobodnym ich funkcjonowaniem w środowisku obcojęzycznym