Koncert niepodległościowy

Napisana przez reporter 2015-11-12 13:36:15

Narodowe Święto Niepodległości uczciliśmy w tym roku koncertem niepodległościowym, który odbył się w naszej szkole 10 listopada. Każda klasa przygotowała pieśń lub piosenkę patriotyczną, którą zaprezentowała na koncercie. Utwory miały różny charakter i pochodziły z różnych okresów w historii Polski. Jedne skoczne i wesołe, jak chociażby "Przybyli ułani pod okienko", "Wojenko, wojenko, "Serce w plecaku, inne refleksyjne i wzruszające, jak "Rozkwitały pąki białych róż". Hitem, jeśli można użyć takiego określenia, okazał się utwór wykonany przez uczniów klasy drugiej "b", znany wszystkim dobrze z filmu "Zakazane piosenki" , p.t. "Warszawo ma". Ta pieśń, pochodząca z czasów okupacji hitlerowskiej, wyrażająca tęsknotę za wolną Warszawą, jeszcze długo po zakończeniu koncertu nucona była po cichu przez wielu uczniów i nauczycieli.

Druga część obchodów Święta Niepodległości miała miejsce 11 listopada w Prochowicach. We wszystkich uroczystościach uczestniczył poczet sztandarowy naszej szkoły, który stanowili uczniowie klasy szóstej: Marcin Cisowski- chorąży, Ewelina Adamkiewicz, Patrycja Zadarnowska, oraz Amelia Skuza - asysta. Poczet reprezentował naszą szkołę na uroczystej mszy świętej za Ojczyznę, która odbyła się w kościele pariafialnym w Prochowicach, w czasie złożenia wiązanek pod pomnikiem Sybiraków oraz na akademii w Prochowickim Ośrodku Kultury i Sportu. Opiekunem pocztu jest pan Zbigniew Stępień.

11 listopada odbyło się również wręczenie nagród w konkursie organizowanym przez Gimnazjum w Prochowicach, na kotylion niepodległościowy. Nagrody otrzymali:  w kategorii uczniowie- Agata Urbańska, Amelia Rosa, Norbert Janiga i Łukasz Cylka. W kategorii osoby dorosłe: nauczycielki naszej szkoły-pani Małgorzata Jabłońska, pani Violetta Grabowska i pani Małgorzata Pawlik.