Wyprawa w Góry Sowie i Sudety

Napisana przez reporter 2010-06-13 20:12:01

Na początku czerwca uczniowie klas IV-VI pojechali na dwudniową wycieczkę turystyczno-krajoznawczą, aby poznać tajemnice i osobliwości parku krajobrazowego Sudetów środkowych i Gór Sowich.

Pierwszego dnia zwiedzili średniowieczny zamek Grodno w Zagórzu Śląskim. Z zaciekawieniem wysłuchali legendy o księżniczce Małgorzacie, którą ojciec skazał na śmierć głodową za to, że nie chciała wyjść za mąż za starca, którego wybrał dla niej, bo kochała młodego i przystojnego giermka. Szkielet nieszczęsnej kobiety można obejrzeć do dziś - leży za kratami lochu. Duch tragicznie zmarłej księżniczki pojawia się w jasne, księżycowe noce na wieży zamkowej. Miejscowi zwą ją Białą Damą. Na dziedzińcu zamku stoi fontanna, do której turyści wrzucają monety z nadzieją, że spełni ich najskrytsze marzenia. Nasi uczniowie zostawili tam sporo pieniędzy! Dzieci wzruszone były legendą o psie, który uratował dziecko przed upadkiem z urwiska. W nagrodę zwierzę do końca życia mogło wygrzewać się przy kominku. Po atrakcjach na zamku nasi szkolni turyści pojechali do minizoo, gdzie mogli podziwiać takie zwierzęta, jak: wilki, dziki, jelenie, bizony.Następnym punktem wycieczki było zwiedzanie kopalni w Nowej Rudzie. Nasi podopieczni poznali tajniki ciężkiej pracy górnika, przejechali się podziemną kolejką oraz z popłochem uciekali przed duchem kopalni – Skarbnikiem. Nocleg był w pięknym pensjonacie w Jugowie. Po obfitej kolacji był czas na ognisko, kiełbaski i dyskotekę.Ostatni dzień wycieczki przeznaczony był na pieszą wyprawę na Wielką Sowę. Pogoda dopisywała. Było rześkie, sprzyjające marszom powietrze. Na szczycie dzieci weszły na wieżę, skąd mogły podziwiać widoki gór. W drodze powrotnej uczniowie poznali tajemnice II wojny światowej. Zwiedzali tajną kwaterę Hitlera na Wzgórzu Włodarz. Atrakcją była tu podziemna podróż łódkami. Na koniec wycieczki autokar zatrzymał się w palmiarni pod Wałbrzychem. Tutaj uczniowie poznali wiele gatunków roślin. Niektórzy kupili sobie ciekawe okazy do domu. Po ciężkim dniu pani przewodnik zafundowała wszystkim lody. Dzieci zadowolone i pełne wrażeń wróciły do domu.