Rowerami do Lubiąża

Napisana przez reporter 2010-06-13 20:13:29

11 czerwca uczniowie klasy VI wraz z wychowawcą Zbigniewem Stępniem i panią Anną Nowicką udali się na rowerowy rajd do Lubiąża – jednego z największych klasztorów w Europie. Zwiedzili odrestaurowane sale: jadalnię opata, salę książęcą, refektarz letni. Mogli poznać niesamowitą akustykę refektarza – szept z jednego końca sali doskonale słychać w drugim jej końcu. W jadalni opata uwagę ich przykuł fresk barokowego artysty Michała Willmanna przedstawiający Minerwę wychylającą się z niebios i wyciągającą młodzieńca z grzesznego ziemskiego padołu. W bibliotece dzieci podziwiały iluzjonistyczne malarstwo oraz rzeźby. Sala książęca, mająca najokazalsze barokowe wnętrze na Śląsku, wywarła na uczniach ogromne wrażenie. Dzieci zwiedziły również Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z XIII wieku. Pełne nowych wiadomości i doświadczeń wróciły do szkoły.