Wycieczka do Lubomierza

Napisana przez reporter 2010-05-20 13:39:55

14 maja uczniowie naszej szkoły wzięli udział w wycieczce zorganizowanej przez PTTK Oddział Ziemi Prochowickiej. Najpierw pojechali do Lubomierza. Jest to najmniejsze miasteczko w Polsce, bo liczy zaledwie 2010 mieszkańców i znane jest przede wszystkim z planu zdjęciowego do filmu „Sami swoi” nakręconego w 1967 roku. Na tę pamiątkę otwarto tam Muzeum Kargula i Pawlaka, w Lubomierzu odbywa się również Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych. Nasi uczniowie, odwiedzając Lubomierz, zwiedzili wspomniane muzeum, a także zabytkowy kościół świętego Maternusa.

Kolejnym miejscem, które odwiedzili był słynny Zamek Czocha. Jest to obronny zamek graniczny, położony we wsi Czocha, na Zalewem Leśniańskim na rzece Kwisie. Powstał jako warownia graniczna prawie 800 lat temu i na przestrzeni wieków przechodził różne koleje losu. Był we władaniu książąt polskich, czeskich i niemieckich, a nawet bezskutecznie oblegany przez Szwedów w 1640 roku. 300 lat temu prawie całkowicie zniszczony w pożarze, został odbudowany i dziś przyciąga turystów swoimi malowniczymi zabudowaniami, które stały się tłem powstania takich filmów jak „Gdzie jest generał”, czy „Tajemnica twierdzy szyfrów”.Ostatnim punktem wycieczki było uzdrowisko w Świeradowie Zdroju. Historia i tradycja tego miasta związana jest z tzw. “świętym źródłem”opisanym przez Leonarda Thurneyssera i Kaspra Schwenckfelda, jako źródło mineralne porównywalne w swej jakości do wód leczniczych kurortów SPA w Belgii lub na Węgrzech. Pomimo deszczowej pogody, jaka panowała przez cały dzień, humory uczniom dopisywały i z wycieczki przywieźli niezapomniane wrażenia.Zdjęcia z wycieczki w galerii.