W każdy czwartek od godziny 12 do 14 w naszej szkole odbywają się dodatkowe zajęcia dla uczniów klas I-III mających trudności w zdobywaniu wiedzy matematycznej. Zajęcia realizowane są w ramach projektu "Pomagać innym w rozwoju" a współfinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Społecznego. Dzieci, poprzez zabawę, uczą się nie tylko liczenia, ale również trudnej sztuki myślenia matematycznego i logicznego, a to wszystko ułatwiają im ciekawe pomoce dydaktyczne, zakupione dla szkoły z pieniędzy unijnych.
Zagadnienie przemocy w szkole, to- mimo częstego poruszania tematu- wciąż paląca kwestia. Jak przekonać uczniów, że agresja nie jest ani rozwiązaniem, ani odpowiedzią na ich problemy. Może rozwiązaniem będzie spektakl teatru "Maska", który odwiedził dziś naszą szkołę z przedstawieniem profilaktycznym"Szkolna elita". Widowisko w prosty, a zarazem dosadny sposób pokazało przyczyny i konsekwencje przemocy wśród uczniów, dało im możliwość zobaczenia swojego zachowania z dystansu i ocenienia go. Dodatkowym atutem spektaklu było prowokowanie przez aktorów dyskusji z uczniami dotyczącej przedstawionego tematu. Spektakl w naszej szkole sfinansowała Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Prochowicach.
W przeddzień Święta Niepodległości Polski w szkole odbyła się uroszysta akademia, na którą zastali zaproszeni radni z naszego okręgu oraz rodzice uczniów. Na ten dzień szkoła przybrała odświętny wygląd, uczniowie udekorowali ją biało czeronymi flagami i kotylionami. Na szkolnym holu zawisła flaga Unii Europejskiej oraz uwidoczniony został symbol polskiej Prezydencji. Na akademii uczniowie w sposób symboliczny przedstawili najważniejsze wydarzenia z historii Polski, które doprowadziły do jej rozbiorów a następnie odzyskania niepodległości. Recytowali patriotyczne wiersze i śpiewali patriotyczne piosenki, a ponieważ są one wszystkim dobrze znane i przez wszystkich lubiane, na koniec akademii już nie tylko chór ale wszyscy uczniowie i zaproszeni goście śpiewali "Wojenko, wojenko" i "Przybyli ułani pod okienko".
Tytuł projektu: Pomagać innym w rozwoju
Priorytet: IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach
Działanie: 9.1 Wyrównywanie szans edukacyjnych i zapewnienie wysokiej jakości usług edukacyjnych świadczonych w systemie oświaty
Poddziałanie: 9.1.2 Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszenie różnic w jakości usług edukacyjnych
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Na realizacje projektu szkoła otrzymała 30 000 zł. W ramach projektu zostanie doposażona baza dydaktyczna w materiały do prowadzenia zajęć z uczniami klas I-III oraz prowadzone będą zajęcia dodatkowe dla dzieci z trudnościami w pisaniu i czytaniu, w zdobywaniu umiejętności matematycznych oraz z zaburzeniami rozwoju mowy. Realizacja projektu potrwa do końca stycznia 2013 r.
Wielkim sukcesem zakończył się udział uczniów naszej szkoły w eliminacjach finałowych konkursu recytatorskiego organizowanego przez Miejsko- Gminną Bibliotekę Publiczną w Prochowicach "Świat w barwach jesieni". Zwycięzcy eliminacji szkolnych stanęli tym razem w szranki z uczniami ze Szkoły Podstawowej w Prochowicach i, jak się okazało, byli bezkonkurencyjni. Nasi uczniowie zdobyli pierwsze miejsca w obydwu kategoriach wiekowych.
I miejsce w kategorii klas młodszych zdobyła Maria Bzdek z klasy III za wiersz Marka Głogowskiego "Pora wesoła",
I miejsce w kategorii klas starszych zdobył Mateusz Pakuła z klasy V za recytację wiersza Stanisława Pagaczewskiego "Odlot szpaków",
III miejsce w tej samej kategorii zdobyła Natalia Rosa z klasy IV- uczennica recytowała wiersz Ludwika Wiszniowskiego "Przyszła jesień do ogródka". Gratulacje!!!
Dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktycznych w roku szkolnym 2011/2012 ustalone na podstawie Rozporządzenia MEN z 5 października 2010r. w sprawie organizacji szkoły :
2 listopada 2011
3 kwietnia 2012 (dla uczniów klas I-V)
2 maja 2012
4 maja 2012
1 czerwca 2012
8 czerwca 2012
W tych dniach w szkole nie ma lekcji, odbywają się natomiast zajęcia wychowawczo- opiekuńcze.
"Świat w barwach jesieni" pod takim tytułem Miejsko- Gminna Biblioteka Publiczna w Prochowicach ogłosiła konkurs recytatorski, do którego swój udział zgłosiła również nasza szkoła. Konkurs składa się z dwóch etapów- eliminacje szkolne i finałowe. Finałowe odbędą się 28 pażdziernika, natomiast szkolne- organizowane przez naszą szkolną bibliotekę oraz jej opiekunkę panią Violettę Grabowską, odbyły się we wtorek 18 pażdziernika. Do eliminacji przystąpiło 16 uczniów podzielonych na dwie grupy wiekowe- klasy I-III i IV-VI. W obecności całej społeczności szkolnej, na tle pięknej jesiennej dekoracji uczestnicy konkursu prezentowali utwory poetyckie utrzymane w konwencji głównego tematu "Świat w barwach jesieni". Zwycięzcami konkursu zostali: w młodszej grupie wiekowej Natalia Krzyśko - I miejce, Maria Bzdek -II miejsce i Natalia Biszczak miejsce III. Natomiast w grupie klas starszych zwyciężył Mateusz Pakuła, II miejsce zajęła Natalia Rosa, a III Wiktoria Keller. W etapie finałowym, oprócz wyżej wymienionych naszą szkołę reprezentować jeszcze będą Dawid Urbański i Anna Szuszkiewicz. Na zdjęciu wszyscy uczestnicy konkursu. Więcej zdjęć obejrzycie w galerii.
14 października obchodzony był w naszej szkole Dzień Edukacji Narodowej, czyli święto wszystkich nauczycieli i pracowników oświaty. W tym dniu odbyło sie równiez pasowanie dzieci z klasy pierwszej na uczniów Szkoły Podstawowej w Dąbiu. Gośćmi honorowymi na uroczystości byli, oprócz rodziców, pani Alicja Sielicka - Burmistrz Prochowic i pani Halina Teluk- Przewodnicząca Rady Miasta I Gminy. Dzień pasowania stanowi symboliczne przyjęcie najmłodszych dzieci w poczet pełnoprawnych uczniów szkoły. Poznają oni przy tym swoje prawa i obowiązki. W specjalnym ślubowaniu zobowiązują sie do aktywnego uczestnictwa w zajęciach oraz wytrwałości w zdobywaniu wiedzy.
Więcej zdjęć w galerii
czytaj więcej Pasowanie na Przedszkolaka odbyło się w oddziale przedszkolnym w naszej szkole 30 września 2011r. Jest to tradycyjna impreza organizowana corocznie. Dzieci w odświętnych strojach zaprezentowały krótki program artystyczny. Pięcio i sześciolatki po niespełna miesięcznym pobycie w przedszkolu, potrafiły już recytować krótkie rymowane utwory, śpiewać piosenki, improwizować treści i tańczyć w parach. Wszystkie przedszkolaki były pogodne, radosne i dumne z siebie. Nikt nie uciekał "do mamy”, nikt już nie płakał i nie stał biernie z boku. Był to dowód na zakończenie okresu adaptacyjnego, a rozpoczęcie okresu radosnego pobytu w oddziale przedszkolnym, a potem w szkole. Uwieńczeniem imprezy był Akt Pasowania, którego dokonała wychowawczyni pani Violetta Grabowska. Wszystkie dzieci po kolei, były oficjalnie pasowane na przedszkolaków, za pomocą "czarodziejskiej kredki” Następnie otrzymały pamiątkowe dyplomy, upominki książkowe i coś słodkiego!
Rodzice byli pod wrażeniem całej imprezy. Mile też zaskoczeni i pełni podziwu, iż ich dzieci potrafią wystąpić publicznie, głośno "mówić”, spontanicznie tańczyć i bawić się według określonych reguł i scenariusza.
Dziś w nocy doszło do aktu wandalizmu naszej szkoły. Chuligani zniszczyli płytki , którymi wyłożone są schody wejściowe. Pomazali szyby w drzwiach i oknach, umieszczając na nich napisy i wulgarne rysunki. Zakleili zamki w drzwiach, tak, że rano nie można było ich otworzyć. Sprawa została zgłoszona policji, która w tej chwili ustala sprawców. Mamy nadzieję, że wkrótce zostaną schwytani i sprawiedliwie ukarani. W związku z zaistniałą sytuacją pani burmistrz oraz dyrektorka szkoły podjęły decyzję o zamontowaniu monitoringu szkoły, który rozpocznie swoją pracę 1 września.