W pierwszym semestrze roku szkolnego 2012/2013 najlepsze wyniki w nauce i zachowaniu osiągnęli następujący uczniowie:
Martyna Witkowska, Oliwia Kaczor, Amelia Nowak, Wiktoria Hućko,
Hanna Bzdek -Klasa I
Julia Popowczak, Wiktoria Wojszwiłło, Alicja Lis, Jakub Grzesiuk,
Marcel Matulak - Klasa II
Oksana Juszczak, Patrycja Zadarnowska, Ewelina Adamkiewicz - klasa III
Maria Bzdek (średnia ocen 5,0), Natalia Biszczak (średnia ocen 4,82) - Klasa IV
Natalia Rosa (średnia ocen 4,82) - Klasa V
Katarzyna Juszczak (średnia ocen 4,91)- Klasa VI
Wszyscy uczniowie otrzymali odznakę "Wzorowego Ucznia", którą na uroczystym apelu wręczyła prymusom pani dyrektor. Zdjęcia z uroczystości można oglądać w galerii-zakładka- wręczanie odznaki wzorowego ucznnia 2013.
Serdeczne Gratulacje!!!
komentarze 251
Już czwarty rok nasza szkoła włącza się w akcję ratowania polskich cmentarzy niszczejących za wschodnią granicą, organizujac zbiórkę symbolicznych złotówek, które zostaną wpłacone na charytatywne konto akcji i przeznaczone na sfinansowanie wakacyjnego wyjazdu uczniów szkół dolnośląskich na Kresy Wschodnie, w celu porządkowania polskich nekropolii polożonych w okolicach Lwowa, Stanisławowa, Tarnopola, na Wołyniu i Podolu. W szkole dla uczniów zbiórkę organizuje nauczycielka historii pani Marzena Gruca, natomiast inne osoby zainteresowane wsparciem akcji mogą wpłacać pieniądze na konto Związku Sybiraków III Rzeczypospolitej Polskiej we Wrocławiu:
301540 1030 2001 7760 0457 0001 KRS 0000228551
Kresami Wschodnimi określane są dawnie ziemie polskie leżące obecnie za wschodnią granicą Polski, na terenach takich państw jak Ukraina, Litwa, Białoruś. Do dziś zamieszkuje tam wiele rodzin pochodzenia polskiego, którym bardzo zależy na podtrzymywaniu polskości, polskich tradycji i zwyczajów, uczeniu dzieci języka polskiego. To dla tych rodzin Telewizja Wrocław wraz z Kuratorium Dolnośląskim zorganizowała na początku grudnia akcję "Świąteczne Dary na Kresy", w której uczestniczyła również nasza szkoła. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, głównie z tego powodu, iż większość rodzin naszych uczniów wywodzi swoje korzenie właśnie z Kresów Wschodnich. Zbiórka darów trwała około dwóch tygodni i udało nam się zgromadzić ponad 20 kg żywności, głównie cukru, mąki, kaszy, ryżu, makaronu, konserw, słodyczy, kawy, herbaty i innych, a także sporą paczkę przyborów szkolnych, książeczek dla dzieci i zabawek. Wszystko to zostało przed Bożym Narodzeniem odwiezione do oddziału Kuratorium w Legnicy, a stamtąd na Kresy Wschodnie, jako świateczne dary. Obecnie do naszej szkoły przysłane zostało podziękowanie za wsparcie akcji, następującej treści:
"Pragniemy podzielić się naszym wzruszeniem, które odczuwaliśmy, gdy z polskich oczu płynęły łzy wdzięczności, gdy na twarzach pojawiał się uśmiech szczęścia, bo hen w Polsce ktoś o Kresowych Polakach pamięta. Dziękujemy za dar najbardziej na Kresach oczekiwany- za podzielenie się cząstką szlachetnego polskiego serca"
W tym roku obchody Dnia Babci i Dziadka w naszej szkole trwały dwa dni- 21 i 22 stycznia. Uroczystości odbywały się w oddziale przedszkolnym oraz klasach I, II i III. Każda klasa oraz dzieci z oddziału przedszkolnego przygotowały dla swoich babć i dziadków inną część artystyczną, ale w każdej znalazły się pięknie recytowane wiersze i śpiewane piosenki. Wraz z nauczycielkami dzieci odśpiewały swoim babciom i dziadkom 100 lat, składały życzenia, a na zakończenie uroczystości wręczyły przygotowane własnoręcznie upominki i kolorowe laurki. Po pięknych życzeniach zaproszono miłych gości na poczęstunek oraz wspólne zabawy. Babcie i Dziadkowie byli również zapraszani do tańca -z uczniami klasy III odtańczyli "Kaczuszki", a z pierwszoklasistami rozgrywali turnieje zręcznościowe. Czas spędzony na wspólnej zabawie minął szybko i widac było, że dzieci sprawiły swoim Dziadkom wiele radości. Dało się zauważyc niejedną łezkę w oku. Do oglądania zdjęć z obchodów Dnia Baci i Dziadka zapraszamy do galerii- zakładka -"dzien babci i dziadka 2013".
4 stycznia uczniowie klasy VI zmierzyli się z próbnym sprawdzianem. Pełną godzinę odpowiadali na pytania otwarte oraz zamknięte z języka polskiego, matematyki, przyrody oraz historii. Była to pełna symulacja sprawdzianu właściwego, który odbędzie się w kwietniu. Dzieci przyszły do szkoły ubrane na galowo, musiały mieć ze sobą legitymacje szkolne i przybory potrzebne do prawidł owego napisania testu.
Wyniki sprawdzianu będą znane jeszcze przed feriami zimowymi. Mamy nadzieję, że test nie prawił im trudności i otrzymają wysoką liczbę punktów.
8 stycznia uczniowie z klas V-VI wzięli udział w I etapie X Wrocławskiego Konkursu o tytuł Mistrza Języka Angielskiego dla szkół podstawowych English Master 2013. Konkurs zorganizowała Szkoła Podstawowa nr 90 im. prof. St. Tołpy, przy współpracy Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, pod patronatem Studium Intensywnej Nauki Języka Angielskiego. Patronat honorowy - Dolnośląski Kurator Oświaty. Celem konkursu jest popularyzacja języka angielskiego, rozwijanie zainteresowań uczniów, kształtowanie wiedzy o krajach anglojęzycznych oraz umożliwienie uczniom wykazania się wiedzą szkolną i pozaszkolną. W I etapie uczestnicy konkursu rozwiązywali test pisemny przygotowany przez Organizatora.
Na początku grudnia w szkole odbyły się warsztaty z języka angielskiego Why English, skierowane do rodziców. Ich celem było pokazanie, jak rodzice mogą wspierać dziecko w nauce języka angielskiego, jak pomóc i z jakich materiałów korzystać. Zajęcia poprowadziła nauczycielka języka angielskiego Anna Nowicka. Warsztaty są jednym z działań projektu językowego Kolumbowie 2012 – „Odkrywamy Amerykę”, realizowanych w ramach programu English Teaching, stworzonego i finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, którego krajowym operatorem jest Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA.
Drodzy uczniowie i rodzice!
Na terenie naszej gminy istniała siedziba Fundacji Centaurus zajmująca się ochroną praw zwierząt, oraz promowaniem hipoterapii i terapii kontaktowych z pomocą zwierząt. Fundacja miała swoją siedzibę w pałacu w Szczedrzykowicach. Niestety, 30 grudnia pałac spłonął, a wraz z nim trzy miesięczny zapas zgromadzonej karmy dla 20 psów i kotów. W związku z tym tragicznym wydarzeniem Szkoła Podstawowa w Dąbiu, pragnąc wspomóc Fundację, organizuje zbiórkę karmy dla psów i kotów. Karmę można przynosić do szkoły, lub bezpośrednio do Szczedrzykowic. Osoby zainteresowane innymi formami pomocy zapraszam na strony internetowe Fundacji Centaurus
www centaurus.org.pl
Już słychać kolędy, już pachnie świętami...
Syn Boży się rodzi, by zamieszkać z nami.
W betlejemskiej grocie, w żłóbeczku na sianie
I w każdym kościele jest Jego mieszkanie!
My więc jak pasterze do Niego idziemy,
Dziecięcą modlitwę w darze Mu niesiemy.
Prosimy w modlitwie o pokój na świecie,
By było szczęśliwe Trzecie Tysiąclecie.
By jedność i zgoda wszędzie panowały: Błogosław nam, Jezu, Panie, Boże mały!
(w galerii można oglądać zdjęcia z tegorocznych jasełek i wigilii klasowych- zapraszamy)
W listopadzie uczniowie klas IV-VI pod opieką pań Marzeny Grucy i Moniki Pakuły-Klimiuk pojechali na wycieczkę do wrocławskiego parku rozrywki edukacyjnej - „Ogrody Doświadczeń. Humanitarium”. Jest to niezwykle ciekawe dla dzieci miejsce, łączące edukację i zabawę, pobudzające ciekawość i chęć poznania. Motto gospodarzy brzmi: „Zafascynować człowieka człowiekiem”.
Dzieci w atrakcyjny sposób spotkały się z nauką. Poprzez zabawę, doświadczenia mogły nauczyć się rozumieć zasady działania ludzkiego ciała i umysłu. Dzięki interaktywnym eksponatom i nowoczesnym multimediom badały, jak działają zmysły wzroku, smaku, węchu, dotyku. Sprawdzały swój słuch, refleks oraz to, czy mają odpowiednią wagę ciała w stosunku do wzrostu. Mogły też poznać anatomię ludzkiego ciała, zdobyć wiedzę na temat ekologii i energii.