Dzień kultury polskiej

Napisana przez reporter 2010-05-10 17:13:01

11 maja rusza w naszej szkole projekt pn. „Dzień kultury polskiej”. Jego celem jest zapoznanie uczniów z kulturą, obyczajami, gwarą i położeniem różnych regionów Polski. Regulamin1. Każda klasa oraz dzieci z oddziału przedszkolnego 11 maja losują jeden region, do którego prezentacji będą musiały się przygotować. Mają na to czas do 27 maja. Regiony wyznaczone do losowania to: Podhale, Górny Śląsk, Małopolska, Mazowsze, Kaszuby, Mazury, Pomorze, Wielkopolska.2. Dzieci przygotowują informacje do prezentacji na temat wylosowanego regionu. a) zbierają wiadomości na temat położenia geograficznego, ukształtowania terenu, ciekawych miejsc do zwiedzenia, gwary, folkloru, strojów – umieszczają je w antyramach;b) przygotowują piosenkę i taniec charakterystyczny dla danego regionu;c) robią w domu potrawę regionalną, którą w dniu prezentacji będą częstować pozostałych uczniów.3. Prezentacja przygotowanych wytworów prac uczniów poszczególnych klas i dzieci z oddziału przedszkolnego odbędzie się w czwartek 27 maja. W tym dniu zajęcia będą się odbywać w formie realizowania treści związanych z dniem kultury polskiej. Poszczególne klasy odbywają „wycieczki” po prezentowanych regionach. Klasa, która przygotowuje swój region, występuje w roli przewodnika.4. Tańce i piosenki będą zaprezentowane na krótkim apelu podsumowującym dzień kultury polskiej.5. Liczy się własna inwencja i pomysłowość. Nie trzeba sztywno trzymać się wyznaczonych reguł.