Z klasą do stolicy

Napisana przez reporter 2015-06-25 13:29:40

Od 30 maja do 2 czerwca uczniowie klasy szóstej, na pożegnanie szkoły podstawowej, pojechali na wycieczkę do Warszawy wraz z wychowawczynią, p. M.Jabłońską oraz p. Moniką Pakułą- Klimiuk. Była to niezwykła podróż, bo samolotem! Wielu uczniów miało po raz pierwszy okazje podziwiać ziemie z lotu ptaka. Dzieci były zachwycone podniebnym lotem, robiły zdjęcia, cieszyły się z bezpośredniej obserwacji chmur.
 Zwiedzanie stolicy rozpoczęli od Muzeum Powstania Warszawskiego. Pamiątki, przejmujące listy, zdjęcia wywarły na dzieciach ogromne wrażenie, które potęgowały efekty dźwiękowe; odgłosy spadającyh bomb dosłownie świstały w uszach. Przechadzając się po "kanałach", uczniowie wyobrażali sobie powstańców walczących o wolność. Film pokazujący spustoszenie miasta, ruiny i zgliszcza oraz przerażające liczby zabitych na zawsze pozostaną w ich pamięci. To była najlepsza lekcja historii. Wieczorem, odczas spaceru dzieci zwiedziły Stadion Narodowy. Szczególnie spodobało się im jego nocne podświetlenie.

Cały drugi dzień szóstoklasiści spędzili w Centrum Nauki Kopernik. Różnorodność doświadczeń, badań i atrakcji sprawiła, że każdy znalazł coś dla siebie. Pani od języka polskiego znakomicie bawiła się, układając z robotem limeryki, haiku i inne formy poetyckie, pani od matematyki zajęła się figurami przestrzennymi i zadaniami logicznymi, dzieciaki bawiły się genami, badały własne zmysły, robiły mnóstwo doświadczeń i rozwiązywały skomplikowane zadania. Byli na ciekawym wykładzie na temat prądu oraz
obejrzeli nietypowe przedstawienie, w wykonaniu robotów, na temat Płaszczaków - figur płaskich. W planetarium mieli możliwość zobaczyć i prawie dotknąć gwiazd, planet czy pospacerować po kosmicznych stacjach oraz poznać historię lotnictwa dzięki pierwszemu polskiemu filmowi w nowoczesnej technologii fulldome "Na skrzydłach marzeń". To technologia, która pozwala wyświetlać filmy na sferycznym ekranie, tj. we wnętrzu kopuły. Położyli się na fotelu, a ekran otaczał uczniów z każdej strony.
Wrażenia były niesamowite!
Trzeci dzień spędzili w plenerze. Był to Dzień Dziecka, więc atrakcji nie brakowało. Na ulicach słychać było muzykę, wszędzie latało mnóstwo balonów. Rano odbyli spacer szlakiem ambasad. Dzieci były zdziwione, że jest ich tak wiele. Potem uczniowie obejrzeli gmach Sejmu. Wielką przyjemność sprawiła im wizyta w Łazienkach Królewskich. Za honor każdy postawił sobie zrobienie zdjęcia pod pomnikiem Fryderyka Chopina. Potem zwiedzali park i jego atrakcje. Dla ochłody przepłynęli się gondolą w bajkowej scenerii pałacu na wodzie, podziwiali pawie. Dzień zakończyli w Aquaparku, oddając się wodnym rozrywkom. Na koniec pobytu w Warszawie zostawili sobie spacer po Nowym Świecie. Odszukali skwer Jana Twardowskiego i ławeczkę naszego patrona. Przysiedli się do niego, posłuchali jego wierszy oraz zrobili pamiątkowe zdjęcie. Podziwiali pomnik Adama Mickiewicza, przepiękny budynek uniwersytetu oraz Pałac Prezydencki. Zamek oraz Kolumna Zygmunta III Wazy - to kolejne miejsca, które obowiązkowo trzeba było zobaczyć. Nie mogli zapomnieć o Pomniku Małego Powstańca oraz o Grobie Nieznanego Żołnierza.  Przed powrotem zafundowali sobie ucztę dla podniebienia - z rozkoszą smakowali płynnej, gęstej czekolady w Pijalni Czekolady Wedel.
Wycieczka była tak atrakcyjna dzięki sponsorom, którzy pomogli naszym uczniom spełnić marzenia; firmie "Zróbmy sobie krem" z Prochowic, firmie Bestkebab z Lisowic oraz Państwu Biszczakom z Kwiatkowic. Wyjazd jednej z uczennic wsparli Radni Miasta i Gminy Prochowice.
Za pomoc serdecznie dziękujemy!