W hucie szkła "Julia" i na górskim szlaku

Napisana przez reporter 2015-10-13 08:37:51

W połowie września klasa IV wraz z wychowawczynią Małgorzatą Jabłońską pojechała na jednodniową wycieczkę do Szklarskiej Poręby. Dzieci zwiedzały Hutę Szkła Kryształowego Julia w Piechowicach. Poznały ręczny proces produkcji wyrobów ze szkła. Uczniowie podziwiali rzemieślników, którzy dmuchając i formując gorącą masę szklaną, wyczarowywali na ich oczach piękne, szklane zwierzątka oraz przedmioty użytkowe. Dowiedzieli się, jak się hartuje, szlifuje oraz zdobi szkło. Przewodnik opowiedział o historii huty, technologii produkcji oraz ciekawostkach związanych z kryształem i jego produkcją. Dużą atrakcją były warsztaty, na których uczniowie grawerowali na szklankach własne wzory. Ozdabiali również szklane wisiorki. Każdy był zadowolony. Wielu odkryło w sobie talent artystyczny.Na zdjęciu: klasa czwarta na zajęciach warszatowych w hucie szkła "Julia".

Po zwiedzaniu huty, trzymając się szlaku czarnego, uczniowie poszli na Wodospad Szklarki, który znajduje się w Karkonoskim Parku Narodowym. Podziwiali malowniczy krajobraz. Robili sobie zdjęcia pod wodospadem, którego strumień ma wysokość 13,5 metra. Pod schroniskiem Kochanówka kupili sobie pamiątki i pełni wrażeń wrócili do domu, planując koleją wycieczkę.