W niedzielę 28 marca dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w eliminacjach do Festiwalu Piosenki Przedszkolnej, które odbyły się w POKiS-ie w Prochowicach. Nasze utalentowane maluchy: Amelia Skuza, Oksana Juszczak i Ewelina Adamkiewicz – 6-latki oraz Sandra Koszyk i Julian Szlendak – 5-latki zajęły pierwsze miejsce! Wychowawczyniom, paniom Violetcie Grabowskiej i Marioli Straube, gratulujemy profesjonalnego przygotowania wychowanków do występu. Dzieci wezmą udział w festiwalu. Ich talent będzie można podziwiać podczas Wielkiej Majówki z POKiS-em.
Pod koniec marca naszą szkołę odwiedzili legniccy i prochowiccy policjanci: Jan Fornal, Ryszard Lisiecki, Robert Wierzbicki i Wojciech Jankowski. Spotkali się z uczniami, by uświadomić im, jak ważna jest dbałość o własne bezpieczeństwo, uwrażliwić na zachowanie wszelkich środków ostrożności. Uświadamiali dzieciom, iż za przestępstwo każdy ponosi odpowiedzialność. Tak więc wagary, nielegalne ściągnie muzyki czy filmów z internetu czy głupie dowcipy telefoniczne, np. o podłożeniu bomby, nikomu nie ujdą bezkarnie. Apelowali, by każdy dbał o swoje bezpieczeństwo, zdrowie i życie.
W drugim semestrze ruszyły w szkole dwa programy profilaktyczne. Pierwszy jest realizowany w oddziałach przedszkolnych oraz w klasach I-III. Nosi on nazwę „Pierwsza pomoc”. Został opracowany przez panią Violettę Grabowską. Drugi to „Profilaktyka agresji”. Jest adresowany do uczniów głównie klas IV-VI, rodziców i nauczycieli. Stworzył go pedagog szkolny – Roman Tylawski. czytaj więcej
22 marca powitaliśmy długo oczekiwaną wiosnę. Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I-III zorganizowali pochód z marzannami, którego uwieńczeniem było spalenie kukieł, wśród głośnych okrzyków żegnających zimę. Zwyczaj ten przejęliśmy od naszych przodków, którzy wierzyli, że poprzez ogólny hałas, śpiewy i gry na rozmaitych instrumentach skutecznie odstraszą zimę. Wysiłki naszych wychowanków nie poszły na marne. Pogoda od razu się poprawiła i zza chmur wyszło słońce.
11 i 12 marca uczniowie i nauczyciele wzięli udział w rekolekcjach, które w kościele w Dąbiu poprowadził Jan Wojciechowicz – proboszcz Parafii Świętego Łukasza Ewangelisty z Rui. Wspólnie modliliśmy się, śpiewaliśmy pieśni kościelne, zastanawialiśmy się nad siłą ludzkiej i boskiej miłości, przypomnieliśmy, jak ważna dla każdego człowieka jest spowiedź.
12 marca uczennice naszej szkoły brały udział w IV Dolnośląskim Przeglądzie Piosenki i Pieśni Patriotycznej, organizowanym przez Młodzieżowe Centrum Kultury w Legnicy. Dziewczęta z zespołu wokalnego zaśpiewały pieśń pt. "Rota", a szóstoklasistka Nikola Warda piękną śląską pieśń powstańczą "Puść mnie matko do powstania", którą kiedyś śpiewał Ryszard Riedel z zespołem "Dżem". Piosenka w wykonaniu Nikoli wzbudziła zachwyt nie tylko publiczności ale również jury, bowiem zajęła w tym przeglądzie I miejsce. Nagrodą jest uczestnictwo w koncercie galowym, 30 kwietnia w Operze Wrocławskiej, na który serdecznie zapraszamy wszystkich fanów wielkiego talentu Nikoli.
Święto Kobiet w tym roku było w naszej szkole obchodzone wyjątkowo uroczyście. Panowie, ci najmłodsi i ci starsi przygotowali dla wszystkich pań, tych najmłodszych i tych starszych uroczystą akademię z piosenkami, dedykacjami, wierszami i scenkami, wszystko okraszone znakomitym humorem i skrzące się dowcipami. Panie nauczycielki zostały obdarowane przepięknymi wiosennymi wiązankami tulipanów, a uczennice otrzymały słodki upominek. Więcej zdjęć znajdziesz w galerii.
W piątek 5 marca w naszej szkole odbyło się rozstrzygniecie konkursu plastycznego organizowanego przez Polski Związek Wędkarski oddział Prochowice pod nazwą "Czyste wody, zdrowe ryby". Konkurs miał na celu propagowanie idei ochrony środowiska przyrodniczego, w szczególności dbania o czystość wód. Ogłoszenia wyników konkursu i rozdania nagród dokonał opiekun sekcji młodzieżowej PZW pan Ryszard Sudoł. czytaj więcej
W czwartek 4 marca uczniowie klasy szóstej napisali z wydawnictwem Operon próbny sprawdzian szóstoklasisty. Nasza szkoła brała w nim udział już po raz drugi. Tegoroczny arkusz składał się z 24 zadań – 20 zamkniętych i 4 otwartych. Motywem przewodnim sprawdzianu była czekolada. Wszystkie zadania zamknięte były zadaniami wyboru wielokrotnego (uczniowie wskazywali w nich jedną odpowiedź spośród podanych). Każde zadanie zamknięte sprawdzało jedną umiejętność i można było za nie uzyskać 1 punkt. Uczniowie musieli wyszukać informacje zawarte we fragmentach książek: „Świat czekolady” Valerie Barrett oraz „Charlie i fabryka czekolady” Roalda Dahla, a także wykonać zadania dotyczące wiersza Danuty Wawiłow „Zapach czekolady”. Ponadto zadaniami zamkniętymi sprawdzano różne umiejętności: m.in. umieszczania daty w przedziale czasowym, wykonywania obliczeń dotyczących czasu i wagi, porównywania liczb oraz wskazywania źródła informacji (słownika, encyklopedii). Z czterech zadań otwartych dwa sprawdzały umiejętność rozwiązywania zadań z treścią z matematyki (wykonywania obliczeń dotyczących wagi i pieniędzy), a dwa pozostałe umiejętność pisania. Uczniowie mieli napisać zaproszenie na obchody Święta Czekolady oraz list, w którym opowiedzą o tej imprezie. Na rozwiązanie zadań uczniowie mieli 60 minut. Za test mogą uzyskać maksymalnie 40 punktów. czytaj więcej